Taksonomija
Velike su kao vrapci, i slične boje, mada kod nekih vrsta dominiraju življe nijanse, kljun je kupast. Većina vrsta se gnezdi u parovima, ne u skupinama. Jedinke iste vrste često se udružuju u veća ili manja jata. Rasprostranjene su u celom svetu; ima pet potporodica sa 439 vrsta. U Evropi žive tri potporodice sa 32 vrste. Pripadaju redu vrapčarki (Passeres).
Karakterišu ih bele pruge na krilima, trtica bela ili boje mahovine. U Evropi žive dve vrste:Veličine domaćeg vrapca, na krilima su dve upadljive bele pruge. Mužjacima je teme sivo, lice crvenkasto, stomak crvenkastobraon, a leđa kestenastobraon. Ženke imaju leđa svetle boje, maslinastobraon, a stomak je svetlo braon. Prosečna dužina je 15 cm.
Šume, parkovi, vrtovi.
Hrane se semenkama i insektima.
Gnezdo je veoma udubljeno, pravi se na visini od 2 - 10 m, od mahovine i trava, oblaže se dlakama i perjem, a radi kamuflaže se koriste komadići kore i lišajevi. Gnezde se dva puta godišnje, od aprila do juna. Nose u proseku 4 - 6 jaja čija boja može biti zelenkasta, svetlo plava sa tamnim mrljama i šarama. Ženka leži na jajima od 12 do 13 dana, dok je mužjak hrani.
Mužijaku su ramena i prsa su narandžaste boje, dok su glava i leđa leti crni, a zimi braon. Ženka je slična, ali zimi zagasitije nijanse. Dužina 15 cm.
Šume, parkovi, vrtovi.
Hrane se semenkama belogorice i bobicama.
Gnezdo pravi najčešće na brezama; gnezdi se jednom godišnje, od maja do jula. Nose u proseku od 6 do 7 jaja, ženka leži na jajima 14 dana.
Gornji deo kljuna je isto tako čvrst kao donji. Ima 350 vrsta, vrlo različitih oblika kljuna. Na jajima sedi samo ženka. U Evropi živi 8 rodova.
Manji od vrapca, pretežno su žute boje, a kod nekih vrsta dominira crveno i ružičasto perje. U Evropi živi 7 vrsta.
Manja je od poljskog vrapca, slična je žutarici, ali je kljun veći. Mužjak ima crno teme, a pruga na krilu i strane repa su žuti. Kod ženke dominira siva boja. Dužina im je 12 cm.
Crnogorične i belogorične šume.
Semenke, insekti i larve.
Gnezda pravi na vrhu drveća od mahovine i trave, a oblaže ga perjem i dlakama. Gnezde se dva puta godišnje, od marta (aprila) do jula. Nosi u proseku 5 beličastoplavih jaja, sa malo tamno smeđih mrlja. Ženka leži na jajima oko 13 dana.
Manja je od poljskog vrapca, mužjaci često imaju jarko crvena prsa, dok ženke nemaju crvenog perja. Dugački su 13 cm.
Otvoreno zemljište sa žbunjem, parkovi i vrtovi.
Semenke i insekti.
Gnezdi se (u skupinama) na niskom drveću, u grmlju, u busenju trava. Gnezdi se dva puta, od aprila do avgusta. Nose u proseku 5 beličastih jaja sa crnosmeđim mrljama i šarama. Ženka leži na jajima od 12 do 14 dana. Mladi napuštaju gnezdo sa 10 dana.
Slična je konopljarki, ali i mužijak i ženka imaju crveno čelo i podbradak. Dužina im je 13 cm.
Brezova šuma, tundra.
Insekti i semenke.
Gnezdo je od sitnih grančica i trava, obloženo dlakom i perjem, a prave ga na brezama, na 3 do 5 metara visine. Gnezde se od maja do juna, nosi 5 plavkastih jaja sa smeđim tačkama i mrljama. Ženka leži na jajima od 11 do 12 dana.
Dugačka je 14,5 cm. Izražen je polni dimorfizam u pernatom pokrivaču. Kod mužjaka su teme i leđa tamnozeleni, dok su ovi delovi tamnije obojeni kod ženke. Na krilima i repu su velika žuta pera.
Listopadne, mešovite i četinarske šume do 1500 m nadmorske visine, voćnjaci, šumarci, parkovi i urbana staništa.
Semenke, bobice.
Gnezdo smešta u najgušći deo krošnje na visini od 2 - 5 m. Gnezdi se dva puta godišnje od aprila do juna. Ženka snese 4 - 6 jaja.
U Evropi živi jedna vrsta.
Manja je od poljskog vrapca, dužine 12 cm. Pretežno je žute boje, na temenu i leđima su guste pruge.
Otvorena područja sa mnogo grmlja, parkovi i vrtovi.
Semenke.
Vrlo sitno gnezdo u drveću pravi od slame i grančica, a oblaže ga perjem. Gnezdi se dva puta godišnje, od aprila do maja (od marta do septembra). Nosi 3 do 4 jaja sa crvenkastim tačkicama, mrljama i šarama. Ženka leži na jajima 13 dana.
Gornji i donji deo kljuna su ukršteni; perje mužjaka je pretežno ružičicasto. U Evropi žive dve vrste.
Dužine 17 cm. Ima jak kljun i perje mužjaka je ciglaste boje; Krila i rep su crni; Perje ženke je maslinasto zeleno.
Jelove šume, živi u jatima.
Semenke crnogorice, kostice jabuka, pupoljci listova.
Gnezdi se na vrhu drveća, a gnezdo pravi od šiblja, mahovine i lišajeva. Gnezdi se od marta do aprila. Nosi 3 do 4 jaja zelenkaste boje sa ljubičastosivim i crvenosmeđim mrljama i šarama. Sedi na jajima od 14 do 16 dana.
Mužjak je jarko crvene boje; kljun je jak; u Evropi živi jedna vrsta.
Velika je kao domaći vrabac; glava je crna; mužjak je odozgo siv, odozdo crven; ženka je crvenkastosiva; dugački su oko 15 cm.
Mešovite šume, šikare, parkovi, vrtovi.
Semenke, bobice.
Gnezdo je plitko, labavo, obloženo vlaknima i travkama, najćešće se gradi na drveću do 2 m visine. Gnezde se dva puta od aprila do avgusta. Ženka snese 4 - 5 svetlo plavih jaja sa tamnim mrljama i tačkama. Ženka leži na jajima 13 - 14 dana.
U Evropi živi jedna vrsta.
Veći od domaćeg vrapca, dužine 18 cm. Kljun je upadljivo velik; mužjak ima glavu smeđe boje a krila su crna sa napadnom belom prugom; ženka je svetlija.
Šume parkovi, vrtovi.
Semenke, koštice trešanja, šljiva, orasi, pupoljci.
Gnezdo je neuredno, plitko od grančica i lišajeva, obloženo mahovinom, vlaknima i dlakom; gnezde se jednom godišnje od aprila do juna; nosi 5 jaja sa plavkastim svetlosivim i tamnosmeđim mrljama; leži na jajima od 12 - 13 dana.
Literatura:
Linkovi:
Pripremili: Anja Repar i Teodora Stošić IV-4