Sa primesama roze obojenog tela ova mala ptica ima paperjast, pomalo neuredan izgled. Mužjaci i ženke su veoma slični po izgledu. Dugačka je 16 cm sa rasponom krila od 18 cm. Severne populacije imaju potpuno belo perje na glavi. Dugi repovi oivičeni belim trakama odmah upadaju u oči. Sam izgled im govori da su ove male ptice osetljive, a lako se razlikuju od drugih iz svoje vrste po svom dugom repu koji udvostručuje dužinu tela. Ima zaobljeno telo i glavu sa crnim i belim perjem mestimično obojeno ružicastom bojom. Kljun je mali, skoro trouglast.
Geografski opseg življenja ovih lepih ptica je širok i prostran, ima ih u celoj Evropi osim najsevernijih oblasti, ukljucujući i Englesku, pa preko Azije sve do istočne Kine i Japana. Staništa ovih ptica su uglavnom listopadne šume, ograde, vrtovi a retko u četinarskim ili mešovitim šumama. Težina zime pomera staništa ili povremena staništa ovih ptica.
Grade gnezda u žbunju, gnezdo je od mahovine, vune, perja, mreže pauka. Gnezdo je u obliku kupole sa malim sporednim ulazom. Zanimljivo je da su ornitolozi prebrojali i do dve hiljade raznih pera samo u jednom gnezdu ove ptice. Desetak ptica je neki optimum kod legla ovih ptica. Nažalost gnezda ovih ptica su često predmet pljački predatora. Grupe ovih ptica su podeljene u parove i u rano proleće počinju sa izgradnjom gnezda. Dugorepe senice počinju izgradnju svojih gnezda krajem februara ili početkom marta, a u konstrukciji gnezda je perje, mahovina i životinjska dlaka. U gnezdu ima od 6 do 15 jaja.
Mladi inkubiraju od 13 do 17 dana, a operjaju od 14 do 18 dana nakon toga. Inače, još jedna zanimljivost da u odgoju mladih skoro često učestvuju širi članovi porodice, tako da je potomstvo ovih ptica mnogobrojno. Samo ženka leži na jajima dok joj mužjak donosi hranu. Pre polaganja jaja ženka isključivo kontroliše kvalitet gnezda, a kao što rekoh roditelji i rodbina učestvuju u othranjivanju podmladka.
Pripada kategoriji dosta stidljivih ptica, dugorepa senica je inače vrlo drušeljubiva ptica. Ponekad zimi ćete videti dva do tri tuceta ovih sićušnih ptica u grupi. Ove su ptice veoma bučne i energične. Glavni izvor hrane za ove ptice su insekti. Interesantno da ova vrsta veoma često prihvata čuvanje i hranjenje mladih svoje vrste iz neposredne okoline koji su sticajem o kolnosti izgubili svoje roditelje, može se reći da im je ovo skoro karakterna osobina. Životni vek ovih ptica je veoma kratak od dve do tri godine.
Pripremila: Nataša Prodanović, IV-4