Kukumavka je mala sova, duga 22cm, koja ima veliku glavu, duge noge, žute oči i specifične bele obrve. Na glavi nema uškice. Leđa i glava su joj braon boje, a sa donje strane je bela sa smeđim prugicama. Držanje joj obično nije tako uspravno kao kod drugih sova. Pravi naklone i čučnjeve kad je uzbuđena. Poznata je i po nimalo prijatnom, prodornom oglašavanju, po čemu je i dobila ime.
U Srbiji naseljava nizije i podgorja, dok se u planinama vrlo retko sreće isključivo van perioda gnežđenja. Naseljava uglavnom prirodne četinarske šume sa dosta starih stabala, kao i mešovite šume sa grupama listopadnih stabala. Prema procenama u srednjoj Srbiji se gnezdi od 2500 do 5000 parova, a u Vojvodini od 1500 do 2000 parova. Odrasle kukumavke su stanarice koje ceo životni vek provode na teritoriji, dok mlade ptice mogu lutati i do 600km od mesta izleganja.
Pvenstveno se hrani krupnim insektima, sitnim glodarima, noćnim leptirima, a na njenom jelovniku može se naći i poneki miš kao i krtica, retko ptice. Plen osmatra i lovi sa grana ili panjeva.
Kukumavka živi svugde gde ima otvorenih livada sa niskim žbunastim rastinjem na kome može da lovi sitne glodare. U najhladnijim periodima zime, povlači se do krajnjeg juga Evrope i severa Afrike. Kada je toplije vreme, njeno mesto za odmor su razne pukotine u drveću, stenama i napuštena gnezda.
Gnezda su najčešće smeštena u dupljama koje su napravili krupniji detlići. Prihvata posebno napravljene kutije za gnežđenje. Tokom marta i aprila ženka polaže 3-6 jaja u razmaku po 1 dan. Mladi se izležu nakon 4 nedelje, a posle 1 meseca napuštaju gnezdo. Postaju samostalni sa 3 meseca starosti.
Kukumavka je tipična noćna sova koja većinu aktivnosti obavlja od sumraka do svitanja. Preko dana se odmara na grani dobro skrivena uz stablo ili u duplji drveta. Život vodi usamljeno ili u paru. Oglašava se jedino tokom mirnih i vedrih noći.
Ugrožene su proganjanjem i ubijanjem, trovanjem pesticidima, stradanjem na putevima i nedostatkom mesta za gnežđenje (stara stabla, napušteni objekti,otvoreni tavani).
Kukumavka je u antičkoj Grčkoj smatrana pticom mudrosti i bila je simbol boginje Atene. Odatle potiče i naučni nayiv, koji znači "noćna Atina".
LINKOVI:
SLIKE:
Pripremila: Ljiljana Ivan IV-5