Belobrka, crna i bela-krilata čigre su morske ptice koje pripadaju porodici sterna (sternidae). Ove ptice imaju veliki broj geografskih rasa, razlikuju se uglavnom po veličini i po manjim perjanim detaljima. Relativno su male ptice jer dužina tela im iznosi 18-20 cm., raspon krila 43 do 49 cm., a težina oko 37 grama. Belobrka čigra je relativno mala ptica jer dužina tela iznosi 17-18 cm, dok su crna i bela-krilata čigra nesto većih dimenzija a takođe im je i raspon krila veći.
Kljunovi čigri mogu biti različiti, od oblika pincete do bodeža, što jednim delom zavisi i od veličine njihovog plena. Iako imaju plovnu kožicu između prstiju, retko provode mnogo vremena u vodi. Mogu doživeti zavidnu starost, od 6 do 7 godina. Tamno smeđe su boje, imaju beli vrat i kratke crvene noge.
Belobrke čigre su ptice selice i nomadske ptice. Raspostranjene su na toplijem području Evrope i Azije. Zimi odlaze u severne delove Afrike i Azije. Crna čigra, Chlidonias Niger, je mala čigra koja se uglavnom nalazi na ili blizu vode u Evropi i Severnoj Americi. Bela-krilata čigra, Chlidonias leucopterus, je mala čigra uglavnom nalaze na ili blizu sveže vode širom jugoistočne Evrope od istoka do Australije.
Belobrka čigra se isključivo hrani malim ribama, rakovima, vodozemcima i insektima koje uhvati u letu. Istu ishranu imaju i crna i bela-krilata čigra. U slučaju kada padne pritisak vazduha, često leti tik iznad vode, jer rado jedu i vodene insekte koji izleću pred ružno vreme.
Ove ptice gnezdo grade u dupljama stabla, ponekad u pukotinama stena. U toku proleca i leta gnezde se dva puta i nose po nekoliko jaja. Oba roditelja se brinu o mladuncima. I belobrka i crna i bela-krilata čigra se razmnožavaju monogamno (razmnožavanje uz pomoć jednog partnera) sezonski i na mesto gneždenja vraćaju se svake godine u isto vreme. Najčešće legu 3-4 jaja, i uvek oba roditelja zajedno hrane i odgajaju mlade. Mladi zrelost dostižu nakon godinu i po dana, a vremenom postaju dobri letači kao i odrasli.
Pripremila: Petra Paravinja, IV-4