Divlja grlica je veoma prisutna u Sredozemlju, srednjoj
i južnoj Evropi i Istočnom Levantu. Kod nas je česta po nizijama i podgorju. Najčešće
je u plodnim dolinama gde ima mnogo drveća i tekuće vode, ali se negde gnezdi i u većim šibljacima.
Planinske šume izbegava. Obično se u svom visinskom rasprostranjenju ograničava zonom hrasta i
brdske bukove šume. Pripada selicama. Pripreme za seobu počinju u septembru. Selidba kreće u
mesecu oktobru, a zimu provodi u predelima južno od pustinje Sahare (Afrika). Vraća se u drugoj polovini aprila.
Veoma poznata vrsta grlica je i gugutka. Ona ne samo što je veoma rasprostranjena u našim krajevima
(po čitavom Balkanskom poluostrvu), nego je prisutna i u Severoistočnoj Africi, Južnoj Arabiji,
Maloj Aziji, Srednjoj Evropi sve do Severnog mora.
Dužina ove ptice je između 26 i 30 cm, dok je raspon krila 50 cm. Najčešće je sivkasto-smeđe boje. Sa strane na vratu ima pet crnih pruga omeđenih srebrnasto belim crtama. Za razliku od odraslih grlica, mladi te pruge nemaju. Guša i deo grudi su joj crveni, a ostali delovi donjeg dela trupa su plavkasto smeđi. Hrbat je tamno sive boje, a pokrovna pera leđa crvene boje. Rep je taman sa širokom belom rubnom prugom koja se vidi kada je rep raširen. Kljun je crne boje, a noge crvene. Glas joj je veoma ugodan zbog čega se kod nas i uzgaja u zatočeništvu. Glasaju se sa dubokim štropotavim " toorrrr torrrr torrrr".
Hrane se semenkama i drugim delovima biljaka. Hranu traže po poljima i zelenim površinama, a ako je reč o većem jatu tada mogu napraviti i štetu većih razmera. Za grlicu je takođe neophodna i tekuća voda. Stoga za vreme sparnih letnjih dana viđamo hiljade grlica po rečnim dolinama. U toku dana nekoliko puta sleću na vodu.. To su uglavnom mlade ptice iz prvog gnezda. Krajem leta njima se pridružuju i odrasle.
Gnezde se dva puta u periodu od meseca maja do meseca avgusta. Gnezda prave u malenim šumama i otvorenim šumovitim krajevima na visokom drveću. Ponekad gnezda sagrade i u niskom grmlju. Gde god da se gnezde uvek su veoma dobro sakrivene. Međutim, gnezda grade veoma nemarno. Na drvetu slože nekoliko grančica i gnezdo je već gotovo. Toliko je nesigurno da ga jači vetar može lako oboriti, a često jaja propadnu kroz grančice, te ih nađemo razbijene ispod gnezda. Ženka snese dva bela jaja na kojima naizmenično sede oba roditelja, i mužjak i ženkaka. Mladi se izlegu posle 17 dana. Sledeće tri nedelje mladi toliko ojačaju da su spremni za napuštanje roditeljskog gnezda.
Pripremila: Mirić Nina, IV-1