Dužina tela ovih ptica iznosi od 12 do 13 cm. Naseljavaju različite delove u zapadnoj, centralnoj i južnoj Evropi, umerenoj i centralnoj Aziji, delovima Bliskog Istoka, Male Azije, severne i podsaharske Afrike. Crnoglava travarka je selica, osim u zapadnim i južnim delovima Evrope. Naseljava suvlja travnata staništa, često siromašna vegetacijom kao što su stepe i mozaična poljoprivredna područja, različita ruderalna staništa (nasipe, pruge, pojaseve trave oko puteva, zapuštena industrijska postrojenja, kamenolome i kopove peska ili šljunka). Gnezdi se na tlu. Trend evropske populacije je umereni porast. U Srbiji se gnezdi od 6.000 do 9.000 parova, a populacija je u porastu. U Evropi, populacija ove vrste smeštena je u velikom broju 2 000 000-4 600 000 parova,a 6 000 000-13 000 000 pojedinačnih pripadnika ove vrste. Evropa formira 5-24%globalnog dometa, pa se smatra da u globalu ova populacija broji 25 000 000-276 000 000 individua, međutim još uvek se taj broj mora proveriti. U Evropi kretanja ovih ptica od 1980. su nesigurna.
Mužjaci ove vrste imaju crnu glavu, beli prednji deo vrata, crna leđa, bele bokove i crn rep. Krila su crna i duž gornje unutrašnje strane je bela šara. Gornji deo grudi je obično tamno narandžasto-crvene boje, sa oštrim ili postepenim prelaskom na belu ili bledo narandžastu na donjem delu grudi i stomaku u zavisnosti od podvrsta. Kod nekih jedinki, crno zamenjuje narandžasto, delimično ili u potpunosti. Ženke imaju braon glavu, a po glavi se nazire svetlija linija obrva, grudi kestenjaste boje, a manje belih šara na krilima. Perje oba pola je nešto tamnije van sezone parenja.
Crnoglava travarka se hrani manjim i srednjim inektima kao i ostalim beskičmenjacima, puževima, paucima i semenkama.
Naseljava travna i žbunasta staništa koja su pogodna za lakši pronalazak hrane kao i za polaganje jaja.
Ova ptica se gnezdi na tlu, u travi po čemu su travarke i dobile ime.Godišnje ima dva legla sa 3 do 5 jaja. Gnezdi se u Srednjoj i Južnoj Evropi, kao i u Britaniji i Irskoj na travnatim ravnicama sa grmljem, najčešće borovnicom.
Linkovi
Pripremila: Mojzeš Lidija, IV-5