Drozd borovnjak je član drozdova familije Turdidae. Englesko je ime, vodi poreklom iz 11. veka. Nije jasno kako je ime nastalo, ali se smatra da potiče od anglo-saksonske složenice "feldefare" što u prevodu znači "putnik kroz polja". Verovatno je ime nastalo zbog stalnih pomeranja u potrazi za hranom.
Borovnjak je dugačak od 22-27cm, sa jasno braon ledjima, belim perjem ispod krila, sivim repom i podignutom glavom. Grudi su crvenkaste i ostali delovi ispod su beli. Bok i grudi su slabo vidljivi. Mužjak i ženka su slični. Mužjak ima jednostavnu cvrkutnu pesmu, cvrkutni let i poziv uzbune.
Živi i pari se u šumama i šikarama u severnoj Evropi i Aziji. Veoma je lutajuća ptica, pomera se sa severnim pticama u južnije krajeve tokom zime. Retko se pari u Velikoj Britaniji i Irskoj, ali ga zimi ima u velikom broju u ovim mestima. Gnezdi se u drveću polažući nekoliko jaja u uredno i čisto gnezdo. Neuobičajeno za drozdove, borovnjaci se često gnezde u malim kolonijama, verovatno zbog zaštite od velikih grabljivica. Migrirajuće ptice i zimske ptice često formiraju velika jata, često sa drozdovima crvenokrilcima. Ima ih mnogo u baltičkim, skandinavskim zemljama i zemljama sovjetskog saveza, a u centralnoj Evropi Holandija, Belgija, Nemačka, švajcarska i Francuska.
Borovnjak je svaštojed, leti jede veliki broj insekata i crva, a zimi se hrani bobicama.
Borovnjak ima širok domet, procenjuje se deset miliona kvadratnih kilometara, velike populacije, uključujući dvadeset osam do četrdeset osam miliona u Evropi. Za vrstu se ne veruje da će se preći prag za populacijsko opadajuće mere tzv. IUCN Crvene Liste i zbog toga se vreduje kao manje ugrožene ptice.
Pripremio: Lazar Aleksić, IV-4