Grmuše imaju složenu istoriju. Osnova im je familija Sylvia, grupa od oko 18 slavuja pronađenih u Evropi, severnoj Africi i na dalekom istoku. U jednom trenutku, familija Grmuša je obuhvatala oko 400 "Slavuja starog sveta". Sada znamo da je ova porodica slavuja bliža porodici brbiljivaca (Timaliidae).
Većina grmuša je sličnog izgleda, iako neke azijske vrste imaju izražene šare. Oba pola su obično ista, ali kod nekih vrsta mogu biti veoma različiti, posebno u rodu Sylvia. Malene su do srednje veličine, 9 do 16 cm duge sa tankim kljunom. Perje im je najčešće sivo, plavo ili maslinasto zeleno.
Nastanjuju pre svega područja s gustom vegetacijom, i tu se i gnezde. Mnoge od njih su stalno-viseće i borave u rastinju. Najbolje se mogu uočiti dok pevaju (mužjaci Grmuše) ili brane svoju teritoriju.
Skoro sve vrste su bubojedi, iako neke takođe jedu voće, nektar ili maleno semenje. Određene grmuše mogu da jedu crve i gliste.
Većina vrsta je monogamno i grade jednostavno gnezdo oblika šolje u gustoj vegetaciji. Nesu između dva i šest jaja, ovisno o vrsti. Oba pola pomažu u podizanju mladih, koji su sposobni za let nakon dve nedelje.
Porodica grmuša ima, prema trenutnoj sistematici, 48 rodova i oko 280 vrsta, od kojih se kod nas mogu uočiti:
Pripremio: Nikola Uzelac, IV-5