Čapljica "Ixobrychus minutus" je kako joj i samo ime govori mala čaplja. Najlakše se prepoznaje po tamnim leđima, tamnom "kapom" na glavi, belim vratom i belim perijem koje prekriva veći deo krila. Čapljica nastanjuje oblasti širom sveta preko Evrope, zapadne Azije do Afrike, Madagaskara i Nove Gvineje. Iako je raširena po celom svetu njeno stanište je uvek isto, a to je na obalama slatkovodnih reka i jezera gde postoji obilje vodene vegetacije.
Čapljica "Ixobrychus minutus" je prosečne dužine od oko 25 do 36cm dok joj je raspon krila od 40 do 58cm. Neke jedinke teže samo 60g dok postoji i primeraka koji dostižu težinu i do 150g. Odrasli mužjak je karakterističan po tome što ima zelenkasto crnu "kapu" na glavi iz koje izlazi par produženih pera koja formiraju malu krestu. Dok su leđa i rep tamni brada, vrat i stomak su beli, često sa nijansom braon boje. Kljun je žućkast sa tamnom gornjom ivicom, imaju oči žute boje dok noge variraju od žute do zelene boje. Ženke su manje od mužjaka, sa manje sjajnom "kapom" na glavi i sa tamnijim oznakama. Tokom sezone parenja i kod muških i kod ženskih jedinki perije je duže, svetlije i raskošnije.
Čapljica predstavlja vrstu koja je rasprostranjena širom sveta. Nastanjuje prostore Evrope, zapadne Azije (do severne Indije), Afrike, Australije, Nove Gvineje i mnogih drugih. Jedinke koje nastanjuju Evropu i Aziju vrše migraciju ka jugu odnosno ka Africi i tamo provode zimski period. Jedinke koje nastanjuju druge delove sveta uglavnom ne vrše migracije osim u posebnim slučajevima (promena nivoa vode, itd).
Ishrana čapljice uglavnom zavisi od lokacije i sezone, ali se najčešće hrani insektima kao što su gusenice, skakavci, paukovi ali ponekad i manjim kičmenjacima kao što su žabe, ribe, gušteri a neretko i jajima drugih ptica. Najčešće se hrane pred samu zoru ili u jutro kada su i najaktivnije.
U Evropi i Aziji čapljice se razmnožavaju u periodu od maja do juna dok se jedinke u Australiji razmnožavaju u periodu od oktobra do januara, a one u Južnoj Africi u periodu od juna do februara. Parovi uglavnom prave gnezda sami a vrlo retko u nekoj manjoj grupi. Gnezda prave uglavnom u blizini slatkovodnih voda odnosno na obalama reka i jezera gde ima mnogo vodene vegetacije. Na samom početku sezone parenja mužjaci obeležavaju svoju teritoriju. Mužjaci takođe prave i gnezda. Čapljica polaže od 2 do 8 jaja, koja čuvaju oba roditelja. Mladi se izlegu posle 16 do 20 dana.
Čapljica trenutno ne spada u kategoriju ugroženih životinja, iako ima mnogo prirodnih faktora koji utiču na smanjenje populacije kao što su isušivanje reka i jezera ili poplave i druge nepogodnosti.
Pripremio: Siniša Simić, IV-4