Taksonomija
Bršljen je zimzelena trajna biljka koja razvija drvenasto stablo. Stabljika se kod bršljena može razviti čak do dužine i 30 metara. Pri svojoj osnovi stabljika je položena, a zatim puzava. Duž stabljike razvija adventivno korenje uz pomoć kojega se kači za podlogu po kojoj se širi, a to najčešće bude drveće. Cvetovi bršljena rastu u štitastim cvastima, dok su plodovi tamnoplave bobice.
Prvo što treba da se zna o bršljenu jeste to da je njegovo prirodno okruženje šuma. Stoga, on voli indirektno, prigušeno šumsko svetlo, ravnomernu vlažnost i rastresitu zemlju. Ne treba ga saditi na mestima gde će biti direktno izložen jakom suncu i gde je zemlja suva. Bršljen raste po stenama, ruševinama i šumama. Javlja se na vlažnim i humusnim zemljištima, ali dobro podnosi i kamenita i krečnjacka tla, voli vlažan vazduh. U gradovima se uglavnom uzgaja kao ukras na zidovima.
Listovi su kožasti. Gomji listovi po obodu su celoviti, dok su donji srcolika oblika i razdeljeni u 3 do 5 režnjeva. Petoprstasti listovi su na stabljici bez cvetova, a ovalno ušiljeni su na stabljici sa cvetovima. Listovi su na licu tamnozeleni, sjajni, na nalicju žutozeleni, dok su mladi obrasli sa dlačicama.
Cvetovi su sitni, izvana mrke, a iznutra zelene boje, skupljeni u poluloptasti štit.
Bršljenovi plodovi, crne, ponekad žute ili narandzaste boje, precnika 4 do 7 mm, koje dozrevaju na biljkama u jesen, dobra su hrana za ptice.
Literatura
Linkovi
Pripremila: Petra Paravinja, IV-4