Taksonomija
Leptir plavac je mali leptir iz porodice Lepidoptera. Mužijaci su jorgovan plave boje sa tankim crnim prugama. Ženke su smeđe sa nizom crvenih tački duž rubova. Sa donje strane mužijaci su sivkaste boje, a ženke više smeđe. Oba pola imaju red crvenih tačaka uz ivicu zadnjih krila. Imaju desetak centriranih crno-belih tačaka na zadnjim krilima. Bela ivica na spoljnjem rubu krila nije ukrštena sa crnim prugama kao što je kod Chalkhilla i Adonis Bluesa. Ovo je važna razlika prilikom odvajanja ovih vrsta naročito ženki. Gusenica ima jako telo. Glava je crna, a telo zeleno. Tamnije zelene linije graniče se sa belim koje prolaze duž leđa. One imaju žlezde koje luče mednu rosu koju mravi jako vole pa oni često žive u simbiozi - mravi ih nose u mravinjake, hrane ih i zauzvrat dobijaju mednu rosu.
Plavci predstavljaju najveću od svih grupa i sadrže nekoliko stotina vrsta. Obični plavac je široko rasprostranjen u Evropi, Severnoj Africi i umereno u Aziji. Ovaj leptir se takođe može naći i u Velikoj Britaniji. Može se naći na livadama, pašnjacima, baštama,...svuda gde ima cveća.
Leptiri su uglavnom biljojedi mada ima nekih vrsta sklonih kanibalizmu. Plavci su isključivo biljojedi. Hrane se nektarom i listom poljskih biljaka. Gusenice ovih leptira su takođe biljojedi.
Mužjaci su često veoma agresivni kada brane teritoriju od rivala i traže povučene ženke.
Posle parenja dva leptira plavca ženke polažu jaja na majčinu dušicu. Posle izleganja male gusenice se hrane biljkom na kojoj su se izlegle i kada narastu i dodje vreme za to, pretvara se u lutku, učauri se i miruje neko vreme i onda iz nje izlazi novi mladi leptir koji nastavlja ovaj ciklus - nalazi partnera i razmnožava se.
Literatura
Linkovi
Pripremila: Slađana Civrić IV-3