Pčelinji vuk

• Rod: Philanthus
  • Vrsta: P. triangulum

Opšti opis

(Philanthus triangulum), ili te Europski Pčelinji vuk je vojnička osa, koja živi u Evropi i Severnoj Americi. Iako se odrasli pčelinji vukovi hrane nektarom i polenom, ime su dobili po tome što oplođene ženke love western pčele (određena vrsta pčela), paralizuju ih, stavljaju ih u male podzemne pećine i snesu jaje pored pčele u pećini. Tu pčele koriste za hranu za njihove larve. Svi članovi roda (Philanthus) love različite vrste pčela, ali (P. triangulum) je jedina osa koja lovi western pčele (Apis mellifera). Pošto je u pećinama gde čuvaju larve vlažno i toplo, to privlači razne insekte koje često znaju da oštete larvu ili pčelu, što često završava sa smrću larve. Tako da ženke veoma izbirljivo biraju mesta gde će čuvati larve i stalno su u blizini da ih čuvaju, znaju biti veoma agresivne.

Teritorije

Mužjaci pčelinjih vukova usvajaju i obeležavaju teritorije, veličine oko 0.25m2 vegetacije odakle nabavljaju hranu, ta teritorija se najčešće nalazi blizu gnezda ženke kako bi gnjezdo bilo više zaštićeno od mogućih pretnji. mužjaci svoje teritorije obeležavaju feromonom i najčešće brane je od drugog mužjaka iste vrste. To čine u borbi bez fizičkog kontakta. Teritorije mužjaka se često mogu naći blizu jedan drugom. U tim situacijama ženke mogu da biraju sebi mužjaka za oplodnju. Iako taj događaj nikad nije viđen, predpostavlja se da ženke biraju mužjaku po feromonu kojim oni obeležavaju teritoriju. Naime ženke mogu da procene mnogo stvari o možijaku samo po njegovim feromonima.

Ubodi

Ubodi pčelinjeg vuka mogu biti veoma interesantni za razmatranje. Naime pčelinji vuk ubada svoj lov na više mesta gde je otrov najefikasniji, i skoro trenutno paralizuje žrtvu. Otrov napada muskulaturni sistem, onesposobljavajući žrtvu da se pomera. Ali otrov nije opasan po život. Zbod opasnosti da žrtva uzvrati udarac pčelinji vuk ima specijalne štitove, i uvek je u takvoj poziciji da žrtva nemože da napadnje njegove vitalne delove. Otrov pčelinjeg vuka je veoma snažan ali je u malim količinama tako da čovek nebi imao posledice od uboda jedne jedinke. Ali u kojiko više jedinki udode jednog čoveka više puta čovek bi mogao doživi grčenje mišića i povišenu temperaturu, ali bez nekih trajnih posledica.

1. Domaći:

1. Prva Skila