Visibaba pripada porodici sunovratki (Amaryllidaceae). To je malena lukovičasta biljka, visoka svega petnaestak centimetara. Njeni plavičastozeleni uski, dugi listići imaju po sredini izrazito naglašeni uzdužni žleb. Oko dva centimetra duge spoljašnje latice uzdižu se i odvajaju od unutrašnjih, kraćih latica prošaranih zelenim ili žutim mrljama. Zvonast venčić stvara šest latica raspoređenih u dva kruga. Cvetovi su pognuti. Lukovice visibaba nemaju čvrste ljuske na površini, kao ostalo lukovičasto cveće. Miris visibaba je veoma slab.
Galanthus, na grčkom Gala, sto bi značilo mleko, a Anthos znači cvet, dakle ukazuju na mlečnobelu boju cvetova, kao i Nivalis, sto znači sneg, ukazuju na snežnobelu boju cvetova.
Visibaba raste u listopadnim, mešanim ili zimzelenim, poplavnim nizijskim šumama na svežim, hranljivim, blago do umereno kiselim tlima i livadama. Može se naći na područiju Srednje Evrope, od Pirineja do Karpata preko Kavkaza, sve do Male Azije.
Lukovice visibabe se sade od avgusta pa do polovine septembra. Galanthusu nivalisu najviše odgovara polumračno mesto, pa je najbolje osigurati mu slabiju senku retkog grmlja i drveća. Lukovice treba zasaditi na dubinu od 5 do 10 cm. Najbolje ih je zasaditi u grupama od po 15 do 20 lukovica, jer će bez obzira na to o kojoj se vrsti radi, tako lepše izgledati. Treba voditi računa da se ipak ostavi dovoljno mesta između lukovica, jer će svaka od njih da stvori jos brojne postrane lukovice, pa će za nekoliko godina pokriti čitavu površinu. Nakon cvetanja visibabe stvaraju plodove od po nekoliko semenki, koje treba ostaviti na biljci, jer one sadrže specifična ulja koja privlače mrave, koji ih raznose, i na ovaj način se biljka razmnožava.
Da bi što bolje uspele, u jesen pokriti mesta gde rastu slojem rastresitog treseta, a u proleće kompleksom minerala.
Visibaba je cvet koji se smatra vesnikom proleća, pa je veoma čest prizor cveta visibabe u snegu, jer cveta od januara do aprila. Ima lekovito, ali i otrovno dejstvo. Postoje više od 20 vrsta, hibrida koji se razlikuju po veličini, obliku i izgledu, odnosno šari na cvetu, periodu cvetanja.
Grupa autora, "Moje sobno bilje - bele lepotice", Trend, Leskovac
Pripremila: Sofija Sadžakov, IV-6