Ladolež je višegodišnja biljka koja puzi ili se penje, duga do 5 m. Listovi ladoleža su trouglasti, na vrhu ušiljeni a na bazi streličasti. Pricvetni listovi su pljosnati. Cvetovi su na dužim drškama od lisnih peteljki, retko sa crvenim prugama.
Arapi su poznavali tu biljku kao lek, koja čisti žuč. Za lečenje se uzima čitava biljka a posebno samo podzemni deo. Leče se bolesti materice, jetre, mokraćnog mehura, slezine, želudca, arterioskleroze idr.
Cveta od juna do septembra. Potrebno joj je jako puno sunce samo u jutarnjim časovima. Počev od aprija, đubriti svakih deset dana tečnim đubrivom za cvetnice. Potrebno je svaka 2 do 4 dana zalivati, zavisno od temperature, humus treba uvek da je vlažan. Razmnožava se semenom u martu, na mestu zaštićenom od promaje. Preporučuje se sejanje pre 15. aprila da bi procvetala pre kraja leta.
Osim lekovitih svojstava, ladolež služi kao divan ukras bašti i balkona ali i za ishranu zemlje. Takođe, služ i kao dodatak ishrani čoveka.
Ladolež voli nešto vlažnije tlo pa se može naći u blizini potoka, bara, reka ali se može naći i u vrtovima, parkovima... To je kosmopolitska vrsta. Osim kod nas, moze se naci u celoj Evropi, Aziji, Severnoj Smerici, Juznoj Americi ali raste i na Novom Zelandu i Australiji.
Neke od vrsti koje se nalaze kod nas:
Literatura:
Linkovi:
Slike
Pripremila: Valentina Blaževac IV-5