Матурска екскурзија - Праг-Беч-Дрезден 2016.

Као и сваке школске године, организована је матурска екскурзија за ученике IV разреда, у трајању од 5 дана. Обухватала је обилазак три средњоевровпска града: Прага, Беча и Дрездена.

У недељу 2. октобра, у раним јутарњим часовима, окупили смо се испред Гимназије и аутобусом кренули за Праг. Након 15-очасовног путовања кроз Мађарску и Словачку, уз неколико успутних пауза, стигли смо у Чешку престоницу. Сместили смо се у хотел Јуно и вечерали.

Следећег дана, након доручка, кренули смо у обилазак града. Најјачи утисак оставиле су грађевине: Палата Штендберг, Председничка палата, Катедрала Св. Вита, Градска кућа са чувеним Астрономским сатом ,Карлов мост и кућа Франца Кафке. Прошетали смо и чувеним тргом у старом делу Прага - Старометске намјести, након чега смо имали слободно време. После обиласка града следио је повратак у хотел. Потом је организована вечера на броду и двочасовна вожња по Влтави, после које је уследила дискотека, повратак у хотел и ноћење.

Трећи дан провели смо у једној од најпознатијих европских бања – „царској бањи“ Карлови Вари. У близини ове бање налази се Руска црква, коју смо такође посетили. Затим смо имали слободно време,након којег је уследио повратак у хотел.
Вече смо провели у пивници Флеку, у којој смо пробали чувено прашко пиво.

За четврти дан био је предвиђен одлазак у немачки град Дрезден. Неке од значајних грађевина овог прелепог средњовековног града које смо видели су: Опера Земпер, Палата Цвингер, Богородична црква, Резиденцијална палата... Слободно време провели смо у куповини у једном шопинг центру. На градском тргу били су постављени штандови на којима смо могли пробати нека од традиционалних немачких јела.

Петог дана, у јутарњим часовима,одјавили смо се из хотела и кренули ка Бечу. По доласку уследио је улазак и обилазак палате Шенбрун. Кренули смо у краће разгледање аутобусом, због лошег вемена,аустријске престонице и притом видели: Оперу, Штефансдом, Картнерштрасе, Хафбург, Парламент,Албертина. Био је омогућен улаз у Природњачки музеј,а они који нису били заинтересовани за обилазак музеја имали су краће слободно време у центру града.

Ка Србији смо кренули са прелепим утисцима које су на нас оставила ова три града. Упознали смо се са новим културама, пробали смо нека од традиционалних јела чешке и немачке кухиње, а што је најважније, зближили смо се и провели предивно заједничко време!

Милица Вукобратовић и Милица Којић 4-1