Матурска екскурзија - Праг-Беч-Дрезден 2015.

Као и сваке школске године, организована је матурска екскурзија за ученике IV разреда, у трајању од 6 дана. Обухватала је обилазак три средњоевровпска града: Прага, Беча и Дрездена.

У уторак, 8.септембра, у раним јутарњим часовима, окупили смо се испред гимназије и аутобусом кренули за Праг. Након 15-очасовног путовања кроз Мађарску и Словачку, уз неколико успутних пауза, стигли смо у Чешку престоницу. Сместили смо се у хотел Olympik Tristar и вечерали.

Следећег дана, након доручка, кренули смо у обилазак града. Најјачи утисак оставиле су грађевине: Палата Штендберг, Председничка палата, Катедрала Св. Вита, Градска кућа са чувеним Астрономским сатом и Карлов мост. Прошетали смо и чувеним тргом у старом делу Прага - Старометске намјести, након чега смо имали слободно време. Увече смо отишли у чувену пивницу у Флеку, где смо дегустирали неке од чешких специјалитета и, наравно, пробали чувено прашко пиво. Након вечере уследио је одлазак у дискотеку.

Трећи дан провели смо у једној од најпознатијих европских бања – царској бањи Карлови Вари, где смо пробали лековиту термалну воду и традиционални слаткиш – оплатке. Након повратка у Праг, имали смо двочасовну пловидбу реком Влтавом, уз конзумирање чешких специјалитета и најлепшим погледом на „Златни град“.

За четврти дан био је предвиђен одлазак у немачки град Дрезден. Неке од значајних грађевина овог прелепог средњовековног града које смо видели су: Опера Земпер, Палата Цвингер, Богородична црква, Резиденцијална палата... Слободно време провели смо у куповини у једном шопинг центру. На градском тргу били су постављени штандови на којима смо могли пробати нека од традиционалних немачких јела.

Петог дана, у јутарњим часовима, кренули смо ка Бечу. Посетили смо резиденцију Франца Фердинанда, дворац Конопиште, који се сматра једним од најбогатијих двораца на свету. Упознали смо се са Фердинандовом разноврсном колекцијом оружја, као и многобројним ловачким трофејима. По доласку у Беч, уживали смо у погледу на град са Калемберга. Вечерали смо у српском ресторану La Koliba, где смо уживали, овај пут, у домаћој кухињи. Након вечере, кренули смо у краћи обилазак аустријске престонице видевши: Оперу, Стефансдом, Картнерштрасе, Хафбург, Парламент... Након разгледања, сместили смо се у хотел HB1 Bock, у којем смо провели наше последње заједничко вече.

Ујутро, након доручка и одјаве из хотела, пошли смо у посету палати Шенбрун. Обишли смо 25 просторија препуних заоставштином династије Хабсбурга. Краће слободно време провели смо у прелепој башти палате, а касније и обиласку града и Природњачког музеја.

Ка Србији смо кренули са прелепим утисцима које су на нас оставила ова три града. Упознали смо се са новим културама, пробали смо нека од традиционалних јела чешке и немачке кухиње, а што је најважније, зближили смо се и провели предивно заједничко време!

Милица Буловић, 4-5

Фотографије: Милица Буловић, 4-5; Милица Шупељак, 4-1; Ана Маравић, 4-3