ПРЕДМЕТ: Подршка реализацији здравственопромотивних активности поводом спровођења вакцинације деце против хуманог папилома вируса током 2022/2023. године у основним и средњим школама

Поштовани,

У прилогу достављамо допис Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" који садржи кључне информације о планираним активностима у спровођењу вакцинације деце против хуманог папилома вируса током 2022/2023. године у основним и средњим школама.

Светска здравствена организација усвојила је 2020. године Глобалну стратегију за елиминацију карцинома грлића материце као јавноздравственог изазова, у којој је изнела нове препоруке за све три области кључне за смањење и елиминацију овог обољења: 1. Примарну превенцију – ефикасном ХПВ вакцином, 2. Скрининг грлића материце – високо поузданим тестовима и 3. Лечење и палијативну здравствену заштиту за инвазивне облике карцинома. Kарцином грлића материце је водећи узрок смртности у популацији жена. Процена је да је само у 2020. години на глобалном нивоу, код 604.000 жена дијагностификован рак грлића материце, док је 342.000 жена летално завршило услед ове болести. Ово је најчешће дијагностификован рак у 23 земље и водећи је узрок смрти од рака у 36 земаља света.

С обзиром да се Србија и даље налази у групи земаља са високим стопама оболевања и умирањаод рака грлића материце у Европи, започета је вакцинација девојчица и дечака узраста од 9 до 19 година препорученом ХПВ вакцином у домовима здравља о трошку државе.

Истовремено је покренута јавноздравствена кампања „Заједно против рака грлића материце – ХПВ НЕ” уз подршку Министарства здравља, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у оквиру које је планирана реализација здравственопромотивних активности, пре свега едукације родитеља и старатеља о значају, ефикасности и безбедности ХПВ вакцине у основним и средњим школама.

Предвиђено је да се онлајн и штампани материјал (на линку https://we.tl/t-a7ZBefoe8v ) достави родитељима ученика основних и средњих школа који може да се постави на сајт школе и дистрибуира родитељима путем вајбер група, на састанцима разредног старешине и сл.

Уколико родитељи на радионицама које буду организоване од стране надлежних домова здравља и других здравствених установа искажу заинтересованост да вакцинишу своје дете, надлежни ће њихове контакт податке доставити надлежној Служби за здравствену заштиту деце у дому здравља.

Срдачно,

Министарство просвете, науке и технолошког развоја

A szülő is tévedhet //И родитељ може да погреши

Корисне информације за будуће студенте

• Стипендије за студирање у Мађарској
    Кандидати из Србије могу да изаберу студијски програм из различитих области као што су пољопривреда, инжењерство, економија, природне науке, просторно планирање, одрживи развој и међународна сарадња.
    У оквиру програма стипендирања Stipendium Hungaricum Scholarship programme студентима из Србије се нуди бесплатно школовање на нивоу основних, мастер и докторских студија. Такође, нуде се и месечне стипендије, смештај у дому или накнада за трошкове смештаја у току целог периода студирања.
    О могућностима стипендирања студија у Мађарској детаљније информације:

Корисни линкови

Сајтови ученика Гимназије