“EuroVelo” je projekat Evropske biciklističke federacije (ECF), putem kojeg se razvija mreža biciklističkih puteva Evropom. Sastoji se od 12 trans-kontinentalnih pravaca koji prolaze celim kontinentom u dužini od preko 60.000 km. Ruta “EuroVelo 6“ (EV6), spaja obalu Atlantika sa Crnim Morem. Takođe je nazivaju i “Ruta reka“ ili The Rivers Route. Dugačka je 3.653 km i ide duž većine najvećih evropskih reka. Počinje u luci Sen-Nazer u Francuskoj, a ide kroz Švajcarsku, Nemačku, Austriju, Slovačku, Mađarsku, Hrvatsku, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku. EV6 uključuje u sebe Dunavsku Biciklističku Stazu, najpopularniju biciklističku stazu u Evropi, koja prolazi i kroz našu zemlju.
Deo koji prati reku kroz našu zemlju dug je 665 kilometara. Na delu rute kroz Gornje Podunavlje, od granice sa Mađarskom i Hrvatskom postavljena je kompletna biciklistička signalizacija, putokazi i pokazne table, potpuno u skladu sa evropskim standardom za obeležavanje ovakvih biciklističkih ruta, koje među turistima u zemljama EU uživaju sve veću popularnost. Postavljanje putokaza u Srbiji deo je projekta “Donauradweg“. Deo IV ove biciklističke staze počinje u Budimpešti i proteže se 1670 km dalje do Crnog mora i ogroman deo prolazi kroz Srbiju, više od trećine. Srbija ima mnogo toga da ponudi u svom delu. Duž rute se mogu videti i salaši u Bačkoj, stari grad Sombor, koji je bio prestonica Bačko-Bodroške županije, sa zgradom Županije i puno zelenila i mnogo spomenika iz doba austrougarske vladavine, pa zatim i Apatin sa kupalištima. Biciklistička ruta kroz Srbiju, koja se proteže od Bačkog Brega do Bregova, podeljena je na sedam etapa. Deonica I - Bački Breg - Apatin je dugačka 60 km i prva je deonica u Srbiji. Deo ka Apatinu je mozaik puteva i puteljaka, lovišta i ritova. Ovo je i predeo sa stotinama čardi - tipičnih ribljih restorana. Kod Bačkog Monoštora gde je nekada bila prestonica Bačke, grad Bodrog, nalazi se i najdivljiji deo puta. Kroz srce Monoštorskog rita postoji prilika da se vide jelene i košute (i čitava krda) koji prelaze nasip idući iz šume ka vodi, na pojilo. Tu su i divlje svinje, čaplje, rode itd. Sve u svemu, Prva etapa EV6 u Srbiji je puna divljine i lepote, sa starim gradovima, čardama i divljim životinjama, izgubljenim gradovima i pruža neponovljivi kontakt sa prirodom.
Samo u Nemačkoj 2.5 miliona turista krene na svoj godišnji odmor biciklom. Ova staza je deo šireg koncepta razvojnih regionalnnih projekata GTZ u četiri zemlje, Hrvatskoj, Rumuniji, Bugarskoj i Srbiji, ali je posebno važna za ukupan razvoj turizma i turističke ponude, kao i za bliže povezivanje podunavskih regiona u ovim zemljama.Ovim stazama (“Zelenim stazama“,“Panonskim Stazama Mira“) koje se prostiru kao mreža preko cele Evrope, se spajaju ljudi, kultura i prirodna nasleđa, omogućavaju putovanje bez automobila, stvaraju mogućnost edukacije na otvorenom, vožnju biciklom i slično. Izgradnja biciklističkih staza, doprinosi u velikoj meri bezbednosti vozača. Jedan od ciljeva projekta jeste da se obezbedi biciklistička staza, koja je bezbedna za samostalno korišćenje čak i za decu od 12 godina.