Избори у републици школарији

Историја, успомене, сврха

IИѕбори у Пепублици Школарији су први пут одржани пре неколико година у учионици бр. 16. Тада је циљ био само искомбиновати знање из предмета званог Устав и праа грађана, са сопственим смислом за хумор, што је свима веома добро полазило за руком.
Временом, утилитарност је поко зна који пут пронашла пут до нас. Наиме, децембра 2005. године је одржана хуманитарна акција под називом "Пријатељство је највећи дар". Циљ је био прикупљање новчаних средстава за одлазак Марка Тоедоровића, гимназијалца из Земуна,за компликовану операцију срца у Русији.

Захваљујући доброј организацији, као и изванредној сарадњи између сомборских гимназијалаца, предвођени својом професорицом, Љиљаном Вранић, и разних људи добре воље, акција је више него успешно изведена.
Мећу горе поменутим људима добре воље нашла се и гостољубива управа сомборског Наподног позоришта, као и Војни одсек( који нам је обезбедио огромне количине топлог чаја, спасиоца од погубних утицаја тремпературе испод нуле), а иа тамбурашки оркестар који нам је заиста направио добар "Штимунг". Са овако успешно изведеном акцијом у сећању нисмо могли а да не насавимо традицију.
Тако су 2006 године одржани нови Избори, са циљем дприкупљања материјалних средстава(новац, играчке,храна одећа и обућа и др.) за децу из дома "Мика Антић ", апатински породицу,баке и деке иѕ Геронтолошког центра, којима је дружење са гимназијалцима пријало исто колико и поклони, децу ометену у менталном развоју , као и породицу са највише деце у сомборској општини, а половина новца намењена је за школске радне акције и куповину срдестава за побољшање услова у школи.

На изборима , одржаним у учионици бр.16, су учествовала скоро сва матурантска одељења. Недељу дана касније, у Народном позоришту представили су се:
- Double Small XXL
- ФУСА
- Луди да луђи не могу бити
- Масно је сласно
- Red Soks & Chilly Šmekers
- Умјетници

Сматрамо да је хуманитарна акција заиста успела , и зато су Избори у Републици Школарији, поред изузетно забавног карактера, имају и велики повод за одржавање.