ЛИТЕРАРНА НАГРАДА НАТАЛИЈА – НАТКА ЋАТОВИЋ

"Ја сам песник. Довољна ми је само реч
Да заобиђем бесциљ и досегнем смисао
вечите лепоте
тренутне мисли",

заувек нам је поручила наша драга Натка у својој антологијској песми "Довољна је само реч".

Име прерано преминуле песникиње Наталије-Натке Ћатовић (27. мај 1979 - 28. април 2000), бивше ученице Гимназије "Вељко Петровић" у Сомбору и студенткиње медицине у Новом Саду, добро је познато у нашим поетским круговима. Својим изузетним стиховима освојила је преко 20 награда на елитним републичким и савезним литерарним такмичењима заступајући нашу школу.
Између осталих престижних награда, лауреат је "Карађорђеве награде" у Орашцу, "Доситејеве награде" у Новом Саду, добитник је "Светосавске дипломе" Епархије Бачке и Културно-просветне заједнице Војводине у Новом Саду, Златне медаље Министарства екологије у Београду, Златне медаље "Милутун Бојић" на Крфу (Грчка), Дипломе "Дуња ранка" КИД "Пчеса" у Новом Саду, Дипломе Меморијал "Гордана Брајовић" у Алексинцу, Дипломе "Душан Васиљев" у Кикинди, Награда Војвођанске Банке у Новом Саду, Златне медаље Министарства просвете и Издавачког предузећа "Заштита рада" у Београду, Награде Друштва српско-француског пријатељства у Сомбору, Награде Фонда "Лаза Костић" у Сомбору, као и прве награде на конкурсу Министарства просвете и Друштва за неговање традиција ослободилачких ратова до 1918. поводом "Осамсто година манастира Хиландара" у Београду.
Њене песме су заступљене и у антологијама песама Пере Зупца "Пелуд цвета" и Раше Попова "Мирис младог месеца", затим у зборнику најлепших песама Другог јуугословенског књижевног сусрета у Алексинцу "Песма међу песницима", зборнику родољубивих песама " Карађорђе и устаници" у Орашцу и збирци "Изабране песме" средњошколаца Југославије, као и у бројним часописима за културу и уметност.
За ове постигнуте резултате, а као подстицај за даљи развој литерарног талента, Министарство за омладину и спорт је четири пута наградило Наталију учешћем у Песничкој колонији, у оквиру програма Креативни и даровити Србије.
У спомен на младу песникињу, а на иницијативу ученика и професора Гимназије "Вељко Петровић", Наставничко веће је на својој седници 30. јуна 2000. године донело одлуку о оснивању Литерарне награде "Наталија-Натка Ћатовић", као награде Гимназије. Она ће се додељивати сваке године најбољем ученику - литерати на Дан школе - Савиндан. Ово значајно признање састоји се од дипломе, књиге и новчане награде.
Сврха награде је подстицање младих песника ученика Гимназије, да крену стазама успеха песникиње Наталије у неговању лепих речи и представљању наше школе на литерарним такмичењима. Ако је песништво плод најлепших дарова човековог духа, онда и песницима, виртуозима речи, припада племенита улога у стварању нашег лепшег живота.

Литерарна награда "Наталија-Натка Ћатовић" је одлуком Наставничког већа Гимназије "Вељко Петровић" додељена:

• 2001. године: Мили Манојловић, ученици III-2

• 2002. године: Селени Трифунов, ученици I-3