10. 10. 2017. ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА

Ментално здравље је стање психолошког благостање и одсуства психичких тегоба, а манифестује се кроз способност особе да се носи са проблемима свакодневнице и успешно се суочава са стресом, има квалитетне социјалне контакте, емоционално је стабилна и продуктивна на послу.

Према последњим истраживањима процењује се да око 450 милиона људи у свету пати од менталних поремећаја. У Србији у овом тренутку поремећаји менталног здравља спадају међу шест најчешћих незаразних болести. Депресија је један од најраспрострањенијих поремећаја, а према подацима Светске здравствене организације она је четврти најчешци узрок изостанка са посла, а процењује се да ће до 2020. године бити на другом месту. У Истраживању здравља становништва Србије утврђено је да 4,1 одсто становника показује симптоме депресије, а СЗО процењује да у земљама Европе сваки 15 становник има симптоме депресије.
Ученици Гимназије “Вељко Петровић” Сомбор обележили су Светски дан менталног здравља низом активности. Чланови Психолошке секције су током септембра радили анкету на тему менталног здравља са грађанима Сомбора, и њоме обухватили 112 испитаника, узраста од 16-76 година, свих нивоа образовања. Резултати анкете показали су да 94,64 % испитаних сматра да зна шта је ментално здравље, и даје тачне асоцијације на овај појам: здраво стање ума; ментално уравнотежено размишљање, поступци расуђивање; чист разум; психички нормалан; да немамо психичких проблема; не бити депресиван ....

Да би очували ментално здравље грађани Сомбора раде веома различите ствари које их опуштају и чине срећним. Тако 23,58 % испитаника наводи да се бави неким обликом физичке активности (трчање, шетање, јога...), 37,11 % опушта се уз хобије (гледање филмова, слушање музике, писање песама, читање...), 15,28 % испитаника сматра да им квалитетни социјални односи помажу да остану здрави, 12,66 % сматра да је кључ очувања менталног здравља мислити позитивно и не нервирати се, за 6,11 % образовање и курсеви су неопходни за здравље, док је за 5,24 % је то здрава храна.
91,22 % испитаника зна да је неопходно да се обрате стручном лицу (психологу, психијатру или доктору опште праксе) у случају да им је ментално здравље угрожено.
На основу резултата анкете може се закључити да грађани Сомбора добро познају појам менталног здравља и да се баве низом корисних активности како би га поспешили и очували. Охрабрује чињеница да само неколицина људи не зна коме треба да се обрати уколико им је психичко здравље нарушено. Такође, врло је важно да постоји јасна свест грађана да је за њих најбоље да се обрате психологу или психијатру као стручњацима који се баве психичким проблемима/поремећајима.
Такође, ученици Гимназије учествовали су у уличној акцији и трибини коју је организовао Центар за индивидуални развој и унапређење друштва – Психозон. Током уличне акције ученици-волонтери су пролазницима делили мотивишуће поруке и давали информације о појму менталног здравља и како га очувати. А на трибини под називом “Сваком може да се деси – од менталног здравља до менталне болести” ученици су представили резултате своје анкете.
Надамо се да су ученици у овим активностима уживали и на тај начин утицали на своје ментално здравље.
Kључ за очување менталног здравља је једноставан:ЧЕШЋЕ РАДИТИ СТВАРИ КОЈЕ ВОЛИТЕ! И МИСЛИТЕ ПОЗИТИВНО! СМЕЈТЕ СЕ!

Радмила Бабичковић, професор

Коментар акције на: http://m.soinfo.org/vesti/vest/19046/1/Mentalno-zdravlje-cuva-i-zajednica/