Mali vretenar voli brzu i duboku vodu sa tvrdim dnom. Pliva na mahove, kao i grgeč. Izvan vode je jako osetljiv, za razliku od drugih riba. Ova riba naseljava uglavnom Dunav, Savu i Tisu, ali ima ga i u Velikoj i Zapadnoj Moravi, Kolubari, Drini i dr. Živi na velikim dubinama, i najviše voli kamenito dno. Postaje aktivan nakon zalaska sunca. Tada traži hranu. Neobična sposobnost ove ribe je da se zadrži na dnu čak i uprkos najjačim strujama. Hrani se isključivo organizmima koji prolaze kraj nje nošeni vodenom strujom.
Vretenar mali je slatkovodna riba iz familije grgeči Percidae. Bliski je rođak smuđa. Telo mu je vretenastog oblika, a rep tanak. Glava mu je trouglasta, a oči malene i izbuljene. Iako nije brza, veoma je lenja riba. Uglavnom se nalazi na peskovitom dnu ili kamenitom dnu gde veoma strpljivo čeka hranu. Telo mu je pokriveno sitnim hrapavim ljuskama, i žuto-sive je boje, dok je po trbuhu svetliji. Telo mu je čvrsto i zbijeno. Na leđnim perajima ima 8-9 žbica. Na škržnim poklopcima ima po jednu bodlju. Na drugim perajima ima 12 do 13 žbica , a na donjim perajima ima 12 žbica. Prednji deo trbuha mu nije prekriven krljuštima, a sa strane na telu ima 4-5 tamnih, kosih, debljih linija. Maksimalna dužina ove ribe je 22cm, a maksimalna težina iznosi 250g. Mali vretenar veoma sporo raste. Veoma retko se lovi, ali ima veoma ukusno i kvalitetno meso.
Mresti se većinom u aprilu i maju, a ponekad i u martu. Veći primerci postaju grabljivi i hrane se punoglavcima i sitnom ribom. Jaja polaže na kamenje.
Lovi se najviše noću i pred zoru. Za lov se najčešće koristi fini pribor: najlon debljine do 0.30 mm i udice 14-8. Lovi se dubinski, bez plovka sa klizajućim olovom. Za mamce se najčešće koriste: larva bele bube, crvena i ritska glista, punoglavci i puževi golaći.
Linkovi