Po izgledu podseća na jegulju ili zmiju. Ima dugačko telo, spreda skoro cilindrično .Gubica mu je spuštena nadole i na njoj se nalazi deset brkova, od kojih je šest najvećih na gornjoj, a četiri manja su na donjoj usni. Sva peraja su mu zakrugljena i meka,obično sa malobrojnim zracima. Trbušna peraja su malo i daleko iza grudnih. Krljušt mu je sitna i pokrivena debelim slojem sluzi, pa je skoro neprimetna. Po leđima je žutomrke boje, sa crnim pegama. Stomak mu je žut, ponekad crvenkast, a po bokovima se pružaju dugačke crne trake, od kojih je sredina znatno šira. Neki čikovi imaju pokretnu bodlju ispred ili ispod svoga oka; njena uloga još nije poznata. Nemaju zuba u vilicama, ali obično imaju ždrelne zube. Prosečna dužina evropskog čikova je između 20 i 25 cm, ali može dostići i dužinu od skoro 50 cm.
Riba nizijskih voda crnomorskog sliva. U drugim slivovima Srbije ga nema. Naseljava tihe, mirne vode, mrtvaje, kanale sa muljevitim dnom i ne voli velike dubine. Moe da preivi i u uslovima gde bi svaka druga riba uginula. Uz pomoć jednog creva apsorbuje kiseonik iz vazduha i stvori rezerve, pa moe ukopan u vlanom mulju da opstane i po mesec i vie dana. Evropski čikov je izgleda mnogo osetljiviji na promene barometarskog pritiska od ostalih čikova; ova osetljivost se odražava kroz povećanu živost koja može da nagovesti oluju.
Vreme mresta je nedovoljno jasno. Prema nekim zapažanjima, ikru baca u decembru, prema drugim u proleće, a prema trećim dva puta godišnje, zimi i u maju. Najverovatnije da mrest počinje u rano proleće i traje dosta dugo. Ženka je plodna i položi oko 150 000 jajašaca ikre, koju lepi za vodeno rastinje. To objašnjava neobičnu brojnost čikova na mestima gde mu ne preti opasnost od grabljivica.
Lovi se vađenjem mulja ili vrama, lako i dugo se čuva u akvarijumima i raznim kantama na čijem dnu ima nekoliko santimetra muljevitog peska i nesto vode. Čikov je izuzetan mamac za soma, a osim soma čikova rado napadaju i štuka, smuđ, bolen i jegulja. Čikov je i najpouzdaniji meteorolog. Možete ga držati u akvarijumu i posmatrati njegovo ponaanje. Dan-dva pre promene vremena čikov se uznemiri i sa dna akvarijuma izlazi na povrinu vode po kojoj nervozno pliva do pred samu promenu vremena ili pojavu vremenske nepogode.
Literatura:
Linkovi