Taksonomija
Barska kornjača je najpoznatija vrsta kornjače u Evropi, i kod nas. Ima gladak leđni oklop, većinom jednobojan (smeđi ili crn). Koža joj je glatka sa žutim pegicama. Najlakše je opisati kao kornjaču sa smeđim oklopom i žutim tufnama. Veličine su od 15 do 20 cm, i težine od 400 do 700 grama. Mužjaci i ženke se lako razlikuju, jer su mužjaci manji od ženki. Dugovečne su životinje, mogu da žive i preko 100 godina, ali to je redak slučaj. To su plašljive životinje, i na prvi znak opasnosti beže u vodu. Sunčaju se na srušenom drveću i kamenju, jer na taj način održavaju telesnu temperaturu i skupljaju energiju za svoje aktivnosti.
Barska kornjača je jedna od samo dve slatkovodne kornjače u Evropi. Rasprostranjena je u Centralnoj i Severnoj Evropi, Zapadnoj Aziji i Severnoj Africi (Tunis, Maroko). Pre je to bila mnogo šire rasprostranjena vrsta- najrasprostranjenija u vrsta Evropi. Kod nas, kao i u Evropi, to je autohtona vrsta.
Živi u stajaćim ili sporotekućim vodama, obraslim gustom vodenom vegetacijom, što im pruža zaklon. Naseljava plitke vode, bogate hranom i gde ima malo predatora. Hibernaciju (zimski san) provodi u mulju na dnu.
Barska kornjača je svaštojed. Hrani se i biljkama, ali uglavnom se hrani sitnim životinjama u vodi i na kopnu- ribama, žabama, larvama, crvima... Aktivno lovi plen koji cepa vilicama i kandžama.
Polnu zrelost dostižu sa 5-6 godina života. Mužjaci ranije polno sazrevaju od ženki. Parenje se odvija u vodi posle izlaska iz hibernacije, u proleće. Ženka polaže jaja na kopnu, čak ponekad i na udaljenosti od 150m od vode. Polaže jaja u dubinu zemlje, gde nema vegetacije. Zemlju, koju prethodno omekša mokraćom, kopa repom. Ženka snese od 8 do 20 jaja, i posle 90-100 dana mladi izlaze iz jaja, obično u jesen.
Uprkos širokoj rasprostranjenosti, barska kornjača je ugrožena agro-tehničkim merama, isušivanjem vlažnih staništa i zagađenjem voda. U nekim delovima Evrope barska kornjača je skoro izumrla. Jedan razvog njenog nestanka je to što se njeno meso za vreme posta koristilo kao posno meso. Istorijski, barska kornjača je bila uzgajana i kao čovekov ljubimac, što je danas zabranjeno zakonom. Barska kornjača je ugrožena i strogo zaštićena vrsta. U Srbiji je pokrenuta kampanja za zaštitu ove autohtone vrste.
Literatura
Linkovi
Pripremila: Ivana Grujić, IV-4