Bogojevo je selo u opštini Odžaci, koje je smešteno nedaleko od granice sa Hrvatskom i 15 km od Apatina. Osim raznovrsnog etničkog sastava Bogojevo krasi i reka Dunav, na čijoj obali se i samo Bogojevo nalazi.
Stanovnici Bogojeva su od davnina živeli od uzgoja pšenice,ovaca i ulova ribe. Na Dunavu je bilo mnogo vodenica gde su meštani mleli pšenicu za ishranu. Danas se Bogojevo razvilo. Bogojevo predstavlja granični prelaz za međunarodni železnički i drumski saobraćaj. Tu se nalazi i luka na Dunavu.
Prema popisu iz 2002. godine bilo je 2120 stanovnika. U naselju živi 1686 punoletnih stanovnika, a prosečna starost iznosi 41 godinu. Stanovništvo ovog naselja je ne homogeno. U Bogojevu su najbrojniji Mađari, zatim Romi i Srbi.
Bogojevo predstavlja najznačajniji lokalitet vinčanske kulture. U vinčanskoj kulturi zadržava se skeletno sahranjivanje pokojnika, kao i u starčevačkoj kulturi. Groblje se nalazi izvan samog naselja, ali pojedinačni grobovi se javljaju i u samom naselju. Pokojnici su polagani u raku u zgrčenom položaju na bok. U grobovima su pronađeni raznovrsni prilozi kao što su posude, alatke, nakit napravljen od kamena, kremena, kostiju i rogova. Pronađeni su i idoli koji predstavljaju božanstva - Veliku majku, simbol plodnosti, koji je ne sumljivo vezan za zemljoradnički kult i magijom koja je trebala da utiče na plodnost zemlje i plodnost uopšte.
Dunav čini osnov turizma. Dunav svojim mirnim tokom, mrtvajama i starim rukavcima kao i brojnim kanalima predstavlja pravi raj za pecaroše. Prirodno jezero "Štrand" je pogodno za kupanje, sport, rekreaciju i odmor. U neposrednoj blizini nalazi se Bogojevački rit koji pleni izvanrednom prirodnom lepotom. U ritu se nalazi i "Holcer" bara, "Parić" jezero, "Tiporiča" i "Žuti" kanal koji su neke od vrednosti već pomenutog rita koji svoje posetioce, ribolovce, lovce ostavlja bez daha. Aktuelan je i lovni turizam. Lovci rado love guske, patke i zečeve. Osim toga, Bogojevo predstavlja ribarski kutak.
Literatura
Linkovi
Pripremila: Dijana Pekeč, IV-6