Bački Breg je selo u okolini Sombora, severozapadnom delu Bačke. Po popisu iz 2002. godine u ovom selu živi 1388 stanovnika. Prosečna starost stanovnika je 43,2 godine. Što se tiče etničke strukture, ovo selo ima 738 Hrvata (53,17%), 344 Srba (24,78%), 67 onih koji se izjašnjavaju kao Jugosloveni (4,83%), 34 Mađara (2,45%) i ostalih 14,77%. Tokom vremena broj stanovnika Bačkog Brega se smanjivao, tako da je 1961. godine on imao 2045 stanovnika, 1971. 2006, 1981. godine 1770, a 1991. godine 1585 stanovnika.
Prvi podaci o mestu 'Bereg' datiraju iz 1319. godine. Sama reč Bereg je staroslovenskog porekla i znači Obala. 1503. godine Bereg je dobio katoličku župu. U početku selo je imalo svog vlasnika, Imrea Bečeia, a kad su došli Turci, selo je opustelo. 1620. godine, izvršena je kolonizacija sela, kad je dovedeno stanovništvo iz Klisa (u blizini Splita). Njihovi potomci danas čine najveći deo stanovništva Bačkog Brega i nazivaju se Šokci. Tadašnje stanovništvo bavilo se ribarenjem, pčelarstvom, trgovinom i vrlo malo zemljoradnjom. Doseljavanjem Nemaca i Mađara, polovinom 18. veka, počinje intezivno isušivanje močvara i bara, što je dovelo do ubrzanog razvoja poljoprivredne proizvodnje. Tek 1924. godine selo se vodi kao Bački Breg.
Mesna zajednica Bački Breg je jedna od najmanjih mesnih zajednica u opštini Sombor. Nema ni jednu proizvodnu radnu organizaciju niti zanatsku radnju. Stanovništvo se mahom bavi zemljoradnjom ili putuje u okolna mesta na posao. Selo ima osnovnu školu sa 118 učenika, zabavište sa 23 deteta, ambulantu, poštu, veterinarsku stanicu i nekoliko manjih trgovinskih radnji. Lovci i ribolovci imaju društvo koje aktivno radi. Bajski kanal, koji jednim delom protiče uz naseljeno mesto, stecište je zaljubljenika prirode i sportskih ribolovaca, a ujedno i idealno mesto za kupanje u letnjem periodu. Breg ima svoj vodovod, a o komunalnoj infrastrukturi, održavanju mesnog vodovoda i ostalim problemima naseljenog mesta brigu vodi Savet Mesne zajednice.
S obzirom na to da se većina stanovništva izjasnila kao Šokci, njihova kultura preovladava u Bačkom Bregu. Ovaj narod vodi poreklo od plemena Succi koje je naselilo Panonsku niziju, a samo ime Šokac u čakavskom dijalektu koji se govori u Hrvatskoj označava Svinjara. Što se tiče turske interpretacije ovog naroda, oni su ih označavali kao populaciju rimokatoličke vere koja je potpuno drugačija od srpske ili grčke. Konačno, 1702. godine Šokci su kao narod zabeleženi u administrativnoj listi Đakova, iako njihovo poreklo nikad nije bilo jasno razjašnjeno. Znači, Šokci su narod katoličke vere, govore starohrvatski štokavski subdijalekat koji je najsličniji bunjevačkom dijalektu. U 19. veku, za vreme Austro-Ugarske u Vojvodini je živelo više od 20000 Šokaca. Mnogi njihovi običaji uslovljeni su podnebljem na kome žive. U globalu su veseo narod i mnogo pažnje posvećuju folkloru, koji se mahom svira na tamburi. Narodne nošnje (rubine) su rađene od lana, sa detaljima od čipke, a glavni deo bluze naziva se oplećak. Lanene suknje se uglavnom zamenjuju vunenim u toku zime. Vrlo izražen detalj šokačke nošnje jesu zlatni dukati, koje su u ogromnim količinama nosile udavače, da bi time izrazile bogatstvo svoje porodice. U Bačkom Bregu se održava dosta kulturnih šokačkih manifestacija. Svakako je najvažnije Šokačko prelo koje se održava u januaru svake godine. Stanovnici sela svake godine 29. septembra slave seosku slavu Svetog Mihaila. Od 1927. godine u Bačkom Bregu postoji Kulturno prosvetno društvo koje je u prošlosti često imalo hrvatski predznak, koji i danas ima i uspešno postoji pod nazivom HKPD S.S. Kranjčević, negujući i čuvajući od zaborava šokačke običaje.Svake godine sa promeljivim datumom u Bačkom Bregu se održavaju takozvani Milkini Dani kada u selo dolaze tamburaški orkestri i folklorne grupe iz zemlje i inostranstva. U sklopu ove manifestacije održava se i likovna kolonija i takmičenje u kuvanju ribljeg paprikaša.
Linkovi
Pripremila: Sadžakov Smiljana, IV-1