ЕВЕ 2022

Ekološko Veslačke Ekspedicije Gimnazijalaca

Jul 2014. godine Višegrad.Prethodnih desetak godina bar jednom a neretko i tri puta, Tata Dule i nekolicinom odabranih učenika, ljubitelja prirode i avanture, otisnu se vodenim tokovima Srbije i provedu u proseku oko mesec dana godišnje u druženju sa prirodom i svojim drugarima.

Neki godišnji okviri su oko 1000 kilometara veslanja na kojim učestvuje oko tridesetak gimnazijalaca. Sem EVE-a, tri do četiri puta godišnje po dva do 4 dana provedemo kampujući na Dunavu ili na nekoj od lokacija u SRP "Gornje Podunavlje". Na ovaj način broj učenika koji provedu bar jedno noćenje u prirodi penje se na oko pedesetak godišnje.

Spavanje je skoro uvek u šatorima. Hrana, kupatilo i WC su svuda oko nas. Signala uglavnom nema. Logorska vatra i gitara su nam obavezni rekviziti. Jednom rečju smeštaj sa 7 zvezdica.

Interesovanje za EVE je u poslednje vreme sve veće, a kapaciteti koje sada imamo su 18 učesnika. Osnovni problem su kanui i vesla kojih nemamo dovoljno. Za sve ostalo snalazimo se uglavnom sami. Fizička sprema nije faktor koji je odlučujući. To je mentalna snaga i visok stepen tolerancije i poštovanja biljnog i životinjskog sveta sa kojim se družimo. (pauci, mravi, bube, komarci i dr.)

Za mesto u EVE morate se izboriti. Bar šesdeset procenata učesnika su naši najbolji učenici. Oni koji su našu školu dostojno prezentovali bilo na naučnom bilo na sportskom ili kulturnom polju. Kuvar, gitarista, sanitarac, imaju veliku šansu da prođu selekciju. Pušače ne vodimo, (ipak je ovo ekološka stvar). S obzirom na glavni problem i činjenicu da to defitinitvo ograničava naše brojno stanje, mesto u EVE može da se obezbedi nabavkom kanua s veslima.

Život je surov. I mi smo. Ko nas jednom ispali, šanse da će učestvovati na nekoj od sledećih EVE su minimalne. Ispaljivač ili osoba koja svoje mesto u predstojećoj EVE drži do poslednjeg dana, a onda izmisli neki razlog da prikrije svoju .i.oću, ili nas napusti pre kraja tekuće ture iz imaginarnih razloga Čime je nekom drugom nekorektno uskratio priliku da proživi svoju jedinstvenu priliku.

Valid XHTML 1.0 Strict! | Site map | Kontakt | © 2007..2015 prof. Duško Obradović sa učenicima Gimnazije