Taksonomija:
Visina biljke iznosi 30-50 cm, a sirina 1-3 cm. Sastoji se iz dela ispod vode i onog iznad vode. Raste iz puzavog rizoma koji moze biti 190 cm duzine. Stabiljka je uspravna i cvrsta tj. cilindricno clankovita. Listovi su linearni i prsljenasto rasporedjeni. Listovi ispod vode su mrke boje i okrenuti na dole, dok su oni iznad vode svetle zelene boje, cvrsti i okrenuti na gore. Cvetovi su sitni i smesteni u pazuhu lista, a plod je mala zalena orasica jajastog oblika.
Ime borka nastalo je od grčkih reči konj i rep, dakle bukvalni prevod reči borak bio bi "konjski rep". Latinski naziv je Hippuris vulgaris. Borak je u narodu jos poznat kao konjski rep ili maciji rep.
Borak ima korist u prirodi, jer upija velike kolicine plina metana, koji se moze naci u mocvarama i na taj nacin prociscava vazduh na mestima na kojima se nalazi. Koristi se u medicini za zaustavljanje vanjskog i unutrasnjeg krvarenja, upaljenu kozu ili kasalj.
Voli hranljiva muljevita tla. Moze ne naci u plitkim stajacim i sporotekucim vodama dubine do 30 cm. Primer stanista su: mala jezera, mocvare, peskovite i glinovite recne obale. U Srbiji se može naći na 8 poznatih lokaliteta, ali sa polovine mesta je ova vrsta pre 50 godina iščezla.
Borak je visegodisnja biljka, raste iz puzavog rizoma. Razmnozava se najcesce delenjem rizoma, ali moze i semenom. Brzina rasta joj je srednja, za brzi rast potrebno joj je puno Sunca, ne voli da bude u senci (mraku). Sadi se na dubinu do 20 cm.Vreme sadnje je mart-april, a vreme cvetanja je od juna do septembra i proizvodi orasasti plod velicine (1-2)mm. Dobro podnosi zimu. Listovi u vodi trunu, dok oni iznad vode ne. Biljka je veoma prilagodljiva, u stajacim vodama raste uspravno, a u tekucim prati njihov tok.
Literatura
Linkovi
Slike
Pripremila: Kasandra Rac IV-4