Istraživanje o pravljenju čamaca sam vršila na teritoriji Bačkog Monoštora. Ispitala sam majstora ovog zanata Đuricu Ranga. U razgovoru sa ovim proizvođačem drvenih čamaca, zaključila sam da proizvodnja zahteva pre svega znanje, volju i iskustvo. Naš lokalni sagovornik kaže da bez ove tri stvari ne možemo nikako početi praviti čamac.
Kao najosnovniji materijal, potrebno nam je drvo. Kvalitet čamca zavisi najviše od vrste drveta. Najbolje drvo za izradu je tvrdo drvo, a to su bukva, grab, javor, hrast, orah... Mada, iako su to najbolje vrste one su i najskuplje, zato se češće koristi vrba i topola, jeste da je mekše drvo, ali je pristupnije. Kada smo nabavili drvo, kao ostali materijal su nam potrebni: testera, šmirgl papir, ekseri, lim, papir (najbolji je novinski papir) i kao glavni materijal bez kog se ne može, katran za mazanje čamca. Katran štiti čamac, jer u dodiru sa vodom, drvo truli, katran to sprečava.
Čamac se uglavnom pravi po meri kupca. On može biti različitih veličina. Uglavnom se prave čamci veličine 3,5 - 4 x 1,5m. To su oni kanalski čamci. Pravljenje čamca traje nekih 15-20 dana. Najveći broj dana oduzima sušenje čamca posle premazivanja katranom. Cena ovakvih čamaca iznosi od 250-500 evra. Cena zavisi od kvaliteta i veličine čamca.
Pored drvenih, Đura pravi i limene čamce. Oni se prave od gvožđa i lima. Potreban materijal za pravljenje ovakvog čamca su gvoždje, lim, brusilica, pribor za varenje i farba (boja bude po volji kupca). Dimenzije ovakvog čamca, najčešće iznose 3 x 1,5m. Cena ovakvih čamaca iznosi od 200 - 400 evra. Cena takođe zavisi od kvaliteta i veličine.