Vagoni, turističko naselje, nalazi se na sedam kilometara udaljenosti od Apatina. Naselje je locirano neposredno na obali Dunava, tačno na onom mestu gde se spajaju nekadašnji, prirodni tok Dunava, i novi koji je prokopan neposredno po završetku Prvog svetskog rata. Nizvodno od Vagona, nalazi se Kopački rit, poplavno područje u Baranji, na severoistoku Hrvatske. Kao deo Gornjeg Podunavlja, Vagoni su takođe i deo Specijalnog rezervata prirode. Ljudi su u potrebi za uživanjem, odmorom i rekreacijom odabrali mesto koje se nalazi odmah pored državnog rezervata "Gornje Podunavlje". Dunav je na tom mestu otvoren, a obala je očaravajuća U neposrednoj blizini Vagona, nalazi se manje "jezerce" koje lokalni meštani koriste za pecanje, a ribe za mreštenje. Gotovo svake godine porast nivoa Dunava u toj oblasti izaziva obilne poplave, kada i same vikendice budu preplavljene vodom.
Vagoni, i uopšte Gornje Podunavlje, oblast je raznovrsnog i složenog mozaika nekoliko biljnih ekosistema: močvarnih, vodenih, livadskih i šumskih koji zajedno čine jednu celinu. Vagoni poseduju bogatstvo flore i prisustvo retkih biljnih vrsta: belog i žutog lokvanja, visibabe, majčine dušica, borka, kukureka, nane i mnogih drugih, kao i bogatstvo faune. U okolini Vagona neretko možemo sresti životinje kao što su lisice, divlje svinje, srne ili jeleni, dok su najzastupljenije ribe recimo šaran, som, štuka, smuđ i babuška. Vegetacija je u direktnoj vezi i zavisnosti od nivoa podzemnih i nadzemnih voda, ali Dunav koji je u prethodnim godina sve zagađenije preti da potpuno uništi floru i faunu ovog mesta.
Vagoni broje oko sto pedeset vikendica, koje su najposećenije tokom letnjeg perioda godine. Tada posetioci mogu da uživaju u lepom vremenu, kupanju, pecaju, mogu da se voze čamcima ili da prave kulinarske specijalitete. Osim vikendica, na Vagonima postoje i dve čarde na kojima se uvek može pojesti vrhunski paprikaš. Postoje dobri uslovi za ekoturizam, mada retko ko se opredeljuje za taj posao, svi su tu uglavnom da uživaju.
Pripremio: Aleksa Banić IV3