Taksonomija
Arthopoda su najmnogobrojnija i najraznovrsnija grupa životinja, od kojih su namnogobrojniji insekti. Naseljavaju sva životna staništa gde se temperatura penje iznad 0ºC i to u dugom vremenskom preiodu da bi im bilo omogućeno razmnožavanje.
Kao posledica međusobnog srastanja segmenata kod zglavkara se javlja regionalna diferencijacija tela. Telesni segmenti se grupisu u dva ili tri telesna regiona. Pored segmentacije tela imaju i segmentisane ekstremitete(noge). Osnovni telesni regioni su:glava(cephalon), grudi(torax), trbuh(abdomen). Ekstremiteti se sastoje od većeg broja segmenata koji su međusobno pokretno zglobljeni. Na površini tela se nalazi čvrsta hitinska kutikula. Čvrst omotač je dobra zaštita telu i oslonac za mišiće.
Nervni sistem je ganglionarno-levičast. Kod njih dolazi do povećanja moždane mase zbog dobro razvijenih Ćulnih organa kao što su antene i oči. Mnogi zglavkari imaju veoma složeno ponašanje. Imaju dobro razvijen mozak koji se sastoji od tri dela:prednji mozak, srednji mozak i zadnji mozak.
Po pravilu, imaju odvojene polove, ali je čest polni dimorfizam. Oplođenje je unutrašnje. Kod nekih predstavnika razviće uje direktno tj. iz jajeta izlazi jedinka koja je malih dimenzija i polno nezrela. Kod složenih predstavnika rezviće je metamorfozno i može biti potpuno i nepotpuno.
Zglavkari sa preko 85% opisanih vrsta predstavljaju najmnogobrojnije uzroke bolesti kod čoveka. Utiču na ljudsko zdravlje, bilo preko ugriza, ili indirektno preko prenosioca bolesti. Komarci i krpelji su najznačajniji vektori(organizmi koji prenose bolest sa jednog na drugog domaćina). Prenos bolesti zavisi od 3 faktora: patološkog posrednika, vektora zglavkara i domaćina ljudi.
Literatura na srpskom:
Linkovi:
Pripremila: Rančić Selena, IV-3