Položaj Hidrografija	Stanovništvo Priroda Istorija Stari zanati	Privreda

Dugorepi pomornik
Stercorarius longicaudus

Taksonomija

  • Carstvo: Animalia
  • Razred: Aves
  • Red: Chrodata
  • Rod: Stercorarius
  • Porodica: Stercorariidae
  • Vrsta: S. longicaudus

Izgled:

Dugorepi pomornik razlikuje se od ostalih pomornika po svojim dugim središnjim repnim perima, jasno vidljivim kada leti, a koja mogu biti dugačka i do polovine dužine ostatka tela. Po ovom izduženom centralnom repu je ova vrsta i dobila ime. Dugo, šiljato i fleksibilno perje prisutno je samo kod polno zrelih jedinki i može biti dugačko i do 22cm. Ima vitko telo, uska krila i relativno malu glavu. Uglavnom je sive i crne boje, a donja strana je bele boje. Međutim, izvan sezone parenja poprima nijanse braon boje, i gubi dugo repno perje. Mlada jedinka se može javiti u 2 boje. U svetlo braon boji, sa belom ili sivkastom glavom, vratom i grudima, sivkastog trbuha, ili u tamnoj boji, sa crnkastim trbuhom i glavom crno braon boje. Dužine je oko 48-53cm i težine od 225 do 350g.

Postoji i takozvani dugorepi pomornik lovac. On ima duga i šiljata krila, kratke i snažne noge, jake i oštre povijene kandže. Ima oštar, orlovski kljun. Veoma je srodan galebovima. On je galeb koji je vremenom izmenio način ishrane, jer su uslovi života zahtevali brz let i borbenost.

Stanište:

Oko severnog i južnog pola nalazi se područje rasprostranjenosti ovog izuzetno retkog, zimskog gosta Srbije, to jest Vojvodine. Severna mora i jezera predstavljaju njihova staništa.

Gnezda:

Gnezda pravi od raznih morskih, suvih biljaka i algi. Smešta ih na ostrvima(na tlu) u oskudnoj vegetaciji. Gnezda koristi za jedno gnežđenje. Broj gnežđenja tokom godine je jedno i eventualno jedno naknadno. Vreme gnežđenja je uglavnom u toku juna i jula meseca. U leglu se nalaze 2-3 jaja. Brani veliki prostor oko gnezda. Ptice grabljivice, veličine galeba, "najhrabrije" su od svih ptica u odbrani svojih gnezda. A dugorepi lovac se gnezdi u kolonijama na usamljenim ostrvima u pustim prostranstvima prekrivenih tundrom na dalekom severu i dalekom jugu.

Razmnožavanje:

Dimenzije jaja su 55.85 x 37.77. Jaja su boje zemlje, prošarana tamnim mrljama i pegama, a pomornika lovca su sive boje, ponekad, zelenkastomrke sa tamnijim pegama. Oba pola dele dužnost ležanja i brige o mladuncima. Inkubacija traje oko 23 dana. Mladi napuštaju gnezdo relativno brzo, dan, dva posle izleganja. Prosečan broj mladunaca je od 1-3.

Ostalo:

Hrani se glodarima i voluharicama. Kada glodara nema u izobilju hrani se mladim pticama, insektima i jagodičastim voćem. Spretni i brzi letači progone ostale morske ptice i otimaju im plen, njihov ulov ribe ali i jaja. U toku zime se hrani ribom, morskim beskičmenjacima, rakovima. Mladi se hrane insektima i jagodičastim voćem, ali već posle nekoliko nedelja napadaju i krupniji plen. Imaju gusarski način života, težnju da ubijaju mladunce drugih ptica i da kradu. Seli se u periodu od novembra do marta. Preduzima jednu od najdužih ptičijih seoba- od Arktika do južnih okeana. Može da gradi manja jata. Proizvodi tri vrste zvuka "kreck", "kliu" i "kuep". Dugorepi pomornici su kukavice, po merilima ljudskog ponašanja. Žive najmanje 8 ili 9 godina.

Linkovi

Literatura

Naučna biblioteka "Karlo Bijelicki"

Pripremila: Bojana Bogdanović, IV-4

Valid XHTML 1.0 Strict! | O nama | Site map | Kontakt | © 2008 - 2015 prof. Duško Obradović sa učenicima Gimn. "Veljko Petrović" Sombor | CSS-Cvele |