Bela roda

• Rod: Ciconia
  • Vrsta: Ciconia

Opšti opis

Perje im je, izuzev crnih krila, prljavo belo, kljun dug i upadljivo crven, noge krvavo crvene, dok je gola mrlja oko očiju sivkasto - crvena. Za razliku od drugih roda, nekoliko vrsta ima crn gornji deo tela i krila, a beo stomak i donji deo repa. Mladi su zagasitije boje, braonkastiji od odraslih. Roda je visoka 1,10m, a raspon krila iznosi 2,24m. Ženka je manja.

Rasprostranjenost

Roda živi u svim delovima Evrope, osim nordijskih zemalja, iako se ne gnezde svugde. Tako, između ostalog, posećuje Englesku, gde je nekada bila česta, a danas je retka. Isto tako se, manje ili više, povukla iz Grčke, jer su je stanovnici Moreje kao svetu Tursku pticu potpuno zaplašili. Tamo gde se Turska vladavina zadržala duže i gde ustanak grčkog naroda nije sve izravnao sa zemljom zadržale su i rode svoje gnezda, npr. na ostrvu Eubeji, ali tamo gde je helenizam procvetao već posle prvih dana revolucije, smanjio se broj roda, ili su sasvim iščezle. U Španiji je retka u krajevima koji su inače za nju jako povoljni.

Stanište

Roda voli ravne, otvorene i duboke krajeve bogate vodom, naročito močvare, ali najradije boravi u krajevima u kojima se naselio čovek. Događa se da se mnoge bele rode naseljavaju i daleko od ljudskih kuća u šumama, pa tu na visokom drveću grade svoje veliko gnezdo od granja, ali većina se gnezdi na krovovima seoskih zgrada.

Ponašanje i navike

Bele rode su društvena i kolonijalna bića, i parovi ostaju zajedno čitavog života. Na zimskoj seobi ona prelazi preko čitave Afrike i Indije. U srednjoj Evropi javlja se između poslednjih dana februara i prvih dana aprila, izuzev neke prethodnice. Pojedine rode stižu već sredinom februara, a druge tek u drugoj polovini aprila. U unutrašnjost Afrike roda stiže svega nekoliko dana posle odlaska iz domovine. Jedini glas koji roda pušta jeste neko promuklo siktanje koje se ne može opisati. Retko ga čujemo, a najčešće kod pripitomljenih roda koje žele da ispolje neku naročitu radost. Roda obično izražava svoja osećanja klepetanjem kljuna pa ovim neobičnim alatom zaista zna da se služi jako spretno.

Ishrana

Roda se hrani raznim životinjama. Ona je razbojnik u pravom smislu reči. Izgleda da najviše voli vodozemce, insekte i kišne gliste, ali verovatno samo radi toga što ih najlakše može uhvatiti. U običnom lovu najčešće nailazi na žabe, miševe i insekte, pa ih odmah guta. Ubija i guštere, slepiće, belouške, pa čak i otrovne zmije. Isto tako pohlepno hvata ribe kao i žabe, pa ponekad predano lovi ribu u mutnoj vodi i guta čak i one koje su dugačke kao ljudska ruka.

Razmnožavanje

Najčešće snese 4 - 6 jaja. Oba roditelja leže na jajima oko 28 - 31 dan i brinu se o mladuncima.

1. Alfred Edmund - Brem, Otokar Keršovani, 1967. godina

Pripremio: Petreš Strahinja, IV-2