Vučji pauk

• Rod: Araneus
  • Vrsta:Lycosa singoriensis

Opis

Vučji pauci pripadaju porodici Lycosidae, a reč potiče od grčke reči koja znači "Vuk". Postoje mnogi oblici ovog pauka, veličina tela, bez nogu, rangira od manje od 10mm, do 3.5 cm. Imaju 8 očiju raspoređenih u 3 reda. Donji red se sastoji od 4 mala oka, srednji od 2 velika i gornji red od dva oka srednje veličine. Oni zavise od svog izuzetnog vida. Takođe poseduju dobro čulo dodira. Imaju svetlost koja ima omogućava da vide u mraku, jer su najaktivniji noću, i da tako nađu hranu i vide predatore. Ovaj pauk je treći u svetu paukova po vidu, pobeđuju ih "pauci skakači" i "pauk lovac". Zbog svojih šara i boje, odlicni su i u kamuflaži. Imaju dugačke noge što ima daje izgled većeg pauka, kao i brzinu. Spadaju u vrste tarantula, pa imaju zajedničkih osobina i u izgledu.

Navike

Vučji pauk će iskoristit svoj otrov samo kao odbranu. Simptomi njihovog ujeda su otoci, bol i svrab. Najaktivniji su noću, dobri su lovci i imaju razvijenu sposobnost kamuflaže. Žive i u šumama na livadama, ova vrsta zastupljena je i kod nas, pa se naziva i Evropski pauk.

Ishrana

Mnogi pauci imaju svilene mreže kojima love svoj plen, ali vučji pauk ne čeka svoj plen i ne lovi na taj način. Ovi paukovi, kao deo Lycosidae porodice paukova, su aktivni lovci koji proganjaju svoj plen i tako uhvate svoj plen.. Najaktivniji su napolju, noću, vučji pauk može da pređe velike distance u potrazi za hranom i najčešće nisu na jednom mestu koje im je stalan dom. Neke vrste kopaju rupe u zemlji i sakrivaju se u njima tokom dana, neke se sakrivaju u njima dok ne naiđe plen, koji zatim prekriju svilenom mrežom. Ovaj pauk je drugačiji jer je lovac, on ide za svojim plenom, čeka u zasedi i lovi ga. Osobina drugih paukova je da čekaju u svojoj mreži i da plen miruje, a Vučji pauk lovi svojim veštinama koje mu omogućuju brzinu i reflekse.

Razmnožavanje

Vučji pauk su posebni po svom načinu nošenja jaja. "vreća" u kojoj se nalaze jaja, svilenkasta kuglica, je prikačena za stomak, dozvoljavajući pauku da nosi svoje još nerođene mladunce sa sobom. Stomak je u to vreme u drugačijem položaju nego inače. Podignut je nagore, da se jajašca ne bi vukla po podu. Međutim, i u ovom stanju, i dalje su sposobni za lov, i u ovom stanju. Još jedna stvar koja isključuje Vučjeg pauka od drugih vrsta je njegov način brige o svojim mladuncima. Odmah nakon rođenja, izlaska iz svilenkaste zaštite, oni se popnu uz majčine noge i smeste se na njen stomak, gde su sigurni.

Beneficije

Vučji pauk se hrani insektima, pomažući da se smanji populacija insekata. Ljudi mrežu ovog pauka mogu da koriste da zaustave krvarenje na manjim posekotinama ili ozbiljnijim ranama.

Pripremila: Mila Malivuk, IV-1