ГОДИНА

ТЕМАТСКИ ДАН

У петак, 27. септембра 2024. ученици првог разреда Гимназије „Вељко Петровић“ имали су један другачији дан у школи. Полазећи од значаја менталног здравља за функционисање сваког појединца и улоге школе у превенцији и унапређењу менталног здравља младих, тог дана је организован Тематски дан: „Школа као место подршке-промоција менталног здравља“.

Светска здравствена организација ментално здравље дефинише као стање благостања које омогућава појединцу да буде свестан својих могућности, да се суочава са стресним ситуацијама у животу, да ради продуктивно и доприноси својој заједници. Ментално здравље подразумева складан однос у самој личности у емоционалном, интелектуалном и социјалном смислу.

Полазећи од тога, ученицима су понуђени следећи садржаји:

1. Први месец у новој школи
  2. Значај правилне исхране у когнитивном и емоционалном развоју адолесцената
  3. Утицај здравих навика на ментално здравље
  4. Добробити боравка у природи
  5. Вештина комуникације
  6. Унапређење менталног здравља младих
  7. Музико и фрактална терапија

У организацији и реализацији овог Тематског дана учествовали су наставници, ученици и педагошко-психолошка служба.

Анализа евалуације Тематског дана од стране ученика показује да се највећи број ученика изјаснио да су им садржаји Тематског дана били занимљиви и корисни.

Весна Мажибрада, педагог

inst