Европски парламент Младих

У петак, 6.11.2009. реализован је пројекат под називом „Симулација Европског парламента маладих“, а овај пројекат су подржали IFA

( Institut fur Auslandsbeziehungen e.V - Немачки институт за односе са иностранством ) , Немачка организација зе техничку сарадњу, GTC ( Deutsche Geellschaft fur Technische Zusammenarbeit - Хуманитарно удружење Немаца ) и Канцеларија за младе града Сомбора.

Циљ овог пројекта је био да се млади упознају са радом Е. Парламента, да науче нешто ново, а све то уобличе у тимски рад. Водитељке овога пројекта су: Драгана Јовановић из Панчева и Наташа Пауновић из Краљева. Њих две су једне од 15-так који су прошли обуку Симулације Е.Парламента на територији Р.Србије.

У овом пројекту су учествовали Сомборски средњошколци који су се могли одлучити за једну од улога: Подручје Европског Парламента (6), Подручје Савета министара ЕУ (12), Подручје Европске Комисије (2), Подручје земаља кандидата (6) и Подручје медија (2). Сви су имали своје задатке за које су се требали спремити.

Распоред дана је био: скупљање свих учесника у Жупанију до 10ч, потом смо се поделили у групе и неких сат времена смо имали рад са Водитељкама које су нас увеле у ову прочу и мало нам разјаснили како, шта, стратегије... Потом смо се поделили по улогама и свако је имао своју канцеларију где је разрађивао своју стратегију и тај рад је представљао симулацију. Потом смо имали паузу од 1,5 сат где смо имали „радни ручак“. Од 14:30 – 15:30 била је отворена седница – конференција за штампу. Након тога, уследио је други део Симулације и након тога Еволуција. Цео овај програм се завршио до 18:30, а био је отвореног типа – могао је присуствовати ко је желео. Да додам, о напретку ове симулације, раду сваке групе понаособ извештавале су ~зидне~ новине „Европа данас“ на којима поред извештавања о раду странака, парламента, комисије, савета, њихових интервјуа могли сте наћи и тзв. „жуту штампу“.

Свих 24оро учесника су добили дипломе за учествовање у Симулацији Европског праламента, а они који су се истакли : Милана Цимеша, Небојша Кадића, Димитрије Гушић, Урош Кљаић и Никола Волић, њих почетком децембра чека наградно путовање током којег ће се упознати са представницима Европске комисије и Министарства омладине и спорта у Београду.

Дубравка Маленић